Dziecko w centrum. Szwedzka literatura dziecięca

Dziecko w centrum. Szwedzka literatura dziecięca

18 – 30 listopada 2016,  Hol Wydziału Neofilologicznego UG

Dziecko w centrum. Szwedzka literatura dziecięca
Wystawa Ambasady Szwecji
Teksty: Justyna Czechowska, Barbara Gawryluk, Katarzyna Skalska, Agnieszka Stróżyk
Projekt graficzny: Dariusz Bazaczek

Najnowsza wystawa Ambasady Szwecji w Warszawie – Dziecko w centrum – poświęcona jest szwedzkiej literaturze dziecięcej. Literatura ta, w Polsce kojarzona kiedyś głównie z Astrid Lindgren, przez lata wzbogaciła się o wiele nowych nazwisk.
Niektórzy z bohaterów stworzonych przez szwedzkich autorów obecni są w polskich domach już od dawna; znaleźli się nawet na liście szkolnych lektur. Inni, dopiero podbijają serca polskich czytelników.
Rankingi czytelnicze wygrywa seria książek Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai Martina Widmarka i Heleny Willis. Wśród czytelników popularnością cieszą się także książki dla dzieci poświęcone trudnym tematom, umiejętnie „rozbrajanym” przez szwedzkich autorów.
Na wystawie, do której teksty stworzyły tłumaczki i czołowe polskie znawczynie szwedzkiej literatury dziecięcej, zaprezentowano najważniejsze nurty, najgorętsze tytuły i najlepszych autorów piszących dla dzieci w Szwecji i już wydawanych w Polsce. Jedenaście pięknie zaprojektowanych wielkoformatowych plansz stanowi doskonały przewodnik dla wszystkich pragnących przeżyć wyjątkową przygodę z bohaterami, których twórcy mieszkają po drugiej stronie Bałtyku.

Comments

comments