O festiwalu

NORDIC FOCUS FESTIVAL 2016
Festiwal Kultury Nordyckiej
Uniwersytetu Gdańskiego

24-27 listopada 2016
Miejsce : Kampus UG

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia!

 

Opis / idea

Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego Alternator, Dyskusyjny Klub Filmowy UG Miłość Blondynki i Instytut Skandynawistyki UG zapraszają na pierwszą edycję festiwalu kultury nordyckiej Nordic Focus Festival.

Cztery festiwalowe dni przeniosą uczestników imprezy do świata krajów północy. Interdyscyplinarny charakter imprezy i różnorodny wybór tematów współgra z egalitarnym modelem kultury nordyckiej. Każdy, bez względu na wiek, płeć czy stopień sprawności będzie mógł wziąć udział w festiwalowych wydarzeniach i skorzystać z okazji, by dowiedzieć się więcej o kulturze i społeczeństwie Szwecji, Norwegii, Islandii, Finlandii i Danii.

W programie m.in.: pokazy filmowe – od klasyki kina skandynawskiego (Czarownice/Häxan, reż. B. Christiansen, 1922 r. z muzyką na żywo duetu Maja Miro/Maria Ka) po najnowsze kino dokumentalne. Pokażemy m.in.: Szwedzką teorię miłości, Björk. The Creative Universe of a Music oraz krótkie metraże. Do świata filmu wprowadzi nas dr UG Sebastian Jakub Konefał, specjalizujący się w kinie islandzkim. Oprócz tego na słuchaczy czekają wykłady i prelekcje o skandynawskim kinie kryminalnym i norweskim kinie grozy.

Uczestnicy Nordic Focus Festival będą mieli również okazję poznać współczesną dramaturgię norweską. Teatr Rondo ze Słupskiego Ośrodka Kultury zaprezentuje sceniczne czytanie dramatu Znikam Arne Lygre. Sztuka teatralna dotyka istotnego współczesnego tematu nacjonalizmu wobec wizji wielokulturowości dzisiejszej Europy. Warto dodać, że tłumaczami sztuki są młodzi Gdańszczanie, studenci skandynawistyki UG.

Znajdzie się też coś dla miłośników literatury. Gościem spotkania będzie Ilona Wiśniewska, autorka reportaży Białe i Hen, która opowie o współczesnym życiu mieszkańców dalekiej Północy. Kontrowersyjne tematy dotyczące skandynawskiej polityki społecznej pojawią się również w trakcie paneli dyskusyjnych i wykładów.

Nordic Focus Festival to nie tylko akademickie dyskusje i wykłady. Chcemy stworzyć przestrzeń wymiany doświadczeń, wspomnień z podróży, refleksji dla każdego. Może dopiero planujesz wycieczkę na północ? Uzyskasz z pewnością wiele przydatnych wskazówek. Będzie też okazja do pod szlifowania umiejętności językowych w trakcie warsztatów.

Aktywny i zdrowy tryb życia jest niezwykle bliski naszym północnym sąsiadom. Dlatego w trakcie festiwalu nie może zabraknąć i tego zagadnienia. We współpracy z Referatem Mobilności Aktywnej UM Gdańska dowiemy się jakie korzyści mieszkańcy mogą czerpać z rozwoju zrównoważonej komunikacji miejskiej. Szczególnie ważną rolę jaką pełni codzienne użytkowanie roweru jako głównego środka komunikacji podkreśli w trakcie swojego wykładu o kulturze rowerowej w Danii Stefan M. Rasmussen.

Nie zapomnieliśmy również o najmłodszych. Warsztaty literackie i plastyczne to tylko część atrakcji. Drużyna Słowian i Wikingów Nordelag, niczym w wehikule czasu, zabierze wszystkich na żywą lekcję historii o wspólnych korzeniach nadbałtyckich plemion. W wiosce wikingów będzie można wziąć udział w otwartych warsztatach, prezentacji rzemiosła i obrzędowości oraz inscenizacji walk plemiennych.

Festiwal dopełnią liczne wystawy tematyczne. Obejrzymy m.in. interaktywną prezentację skandynawskiej literaturze dziecięcej i twórczości Astrid Lindgren oraz postery o skandynawskim kinie i literaturze gatunkowej.

Info : 2016.nff.ug.edu.pl // www.facebook.com/nordicfocusfestival