Oficjalne otwarcie festiwalu: pokaz filmu Czarownice

Oficjalne otwarcie festiwalu: pokaz filmu Czarownice

Oficjalne otwarcie festiwalu

24 listopada 2016 //czwartek
g. 18:00-20:00
Aula 1.43, Wydział Filologiczny UG

Wstęp wolny

Pokaz filmu Czarownice, reż. B.Christensen, Szwecja,1922, 87 min.
z muzyką na żywo Maja Miro / Maria Ka

Film podzielony na siedem części zaczyna się od krótkiego wprowadzenia przybliżającego czasy średniowiecza. Potem akcja przenosi się w rok 1488, do domu wiedźmy. Widzimy ją podczas przygotowywania tajemniczego napoju, oraz transakcji sprzedaży swego specjału. Specyfik chce kupić kobieta, marząca o pewnym mnichu. Wypróbowuje ona działanie mikstury przy pierwszej sposobności i po pewnym czasie przychodzi po kolejną dawkę. Kościół jednak nie śpi i dopadnie każdego.

W swym najpopularniejszym filmie B. Christensen, łącząc dokument z fabułą, bierze na warsztat średniowieczne opętanie czarownicami. Ukazując ilustracje z epoki, daje najpierw widzowi wgląd w świat wyobrażeń owych czasów, aby następnie, juz w scenach sfabularyzowanych, przedstawić plastycznie wiarę w czarownice: kobiety te pokazuje w trakcie warzenia miłosnego napoju, przed kontaktem z diabłem czy przy denuncjacji przez ich współtowarzyszki. W końcu na ekranie ukazują się narzędzia tortur…
Dokonując następnie skoku we współczesność (odtwórczynie ról czarownic ujawniają się jako beztroskie mieszkanki domu starców), Christensen wiąże średniowieczne zabobony z „nowoczesnymi” chorobami nerwowymi, takimi jak histeria czy kleptomania.
Reżyserowi chodzi w tym filmie nie tyle o historyczne fakty, ile raczej o skutki oddziaływania przesądów na psychikę jednostki. Mimo to film ostro atakują przedstawiciele Kościoła katolickiego za fałszowanie historii. Po realizacji filmu Christensen opuszcza Szwecję i udaje się do Hollywood.
دانلود آهنگ جدید
Maja Miro | Maria Ka

لینک های ابری : آهنگ جدید , دانلود آهنگ جدید , محسن چاوشی , صندلی اداری , آگهی رایگان , میز تلویزیون

Maria Ka – śpiew, modulacje głosowe, instrumenty klawiszowe, looper
Maja Miro – flet barokowy i współczesny, cytra, looper

duet artystyczny, którego założeniem jest ubarwianie filmów niemych – tych zapomnianych i nieznanych szerszej publiczności -dźwiękami opartymi o niekonwencjonalne środki muzyczne w połączeniu z bardziej tradycyjnymi formami.
Wyjątkowa kombinacja gatunków, które reprezentują artystki (barok i muzyka alternatywna)
oraz instrumentów, na których grają (flet współczesny i barokowy, instrumenty klawiszowe, elektronika i modulacje głosowe) sprawiają, że tworzone podczas projekcji dźwięki są unikatowe i pełne nieoczywistości.
www.facebook.com/MajaMiroMariaKa

 

Comments

comments